DPS jako Dom

Nasz dom pomocy społecznej mieści się w zabytkowym Dworze wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod numerem A/766 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Dwór ten położony jest w malowniczej wsi Wygnanowice, pod Lublinem. Na terenie naszego parku znajdują się 3 budynki mieszkalne – Dworek, Dom A oraz Dom B.

Dom A tworzy społeczność ciekawych świata i kreatywnych kobiet z obniżonymi kompetencjami społecznymi. Mimo to aktywnie korzystają one z życia. Czują się tu współgospodyniami Domu, dbając o jego wizerunek. Pomimo przeżywanych, jak w każdym domu, trudności, to miejsce traktują jak swój azyl.

 

Dom B zamieszkują Panie z obniżoną sprawnością fizyczną i nie tylko, które wymagają wsparcia i opieki. Dzięki zaangażowaniu personelu, Panie czują się bezpieczne i pewne, że otrzymają wszystko to, czego potrzebują. Codziennie w Domu rozchodzi się zapach domowych i smakowitych obiadów, gotowanych według pomysłów i zachcianek naszych Mieszkanek.

Dworek to wyjątkowe, pełne klimatu i ponad 100-letniej historii, miejsce życia naszych Seniorek. Mimo wieku angażują się one w tworzenie Domu, wykorzystując swoje doświadczenie życiowe. W ramach odpoczynku, siedząc na tarasie, popijając aromatyczną herbatę i zażywając świeżego powietrza, podziwiają widok płynącej rzeki. Dzięki troskliwej opiece pielęgniarskiej, mogą utrzymać swoją witalność i godnie przeżyć kolejny etap swojego życia.

Przy budynku Domu A prężnie działa Centrum Aktywizacji. Jest to miejsce, w którym nasze mieszkanki, pod okiem instruktora terapii poznają różnorakie formy pracy. Tutaj mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania, doskonalić warsztat artystyczny, a także uczyć się nowych technik pracy twórczej.